It’s been a great start to the new school year and I am so excited to work with two new classes – Grade 9 and Grade 10 – both at the applied level. I have enjoyed working with both of these groups of kids – but today I want to show you some of the great thinking I saw in the Grade 9 class as we near the end of our ratios and proportions unit.

Know that this is a quiet and very shy class. I have not seen such quiet and reserved Grade 9 students quite like this. I have had a difficult time getting them to talk to one another and asking them to work together in pairs or groups is like asking them to fly a rocketship to the moon. I’m still working on the math talk community – and will keep you updated on that as the term continues.

We have re-introduced fractions and thinking fractionally. We also have solved problems using ratios, rates and proportional reasoning. We just started to look at scaling up and down.

IMG_1672

As they were getting ready to leave class, I told them about my experience on the weekend when I stayed at a hotel and wanted a bottle of water. The vending machine down the hall had just what I wanted – and I paid $1.25 for one bottle. I had just been to the local grocery store last week and paid $4.99 for 24 bottles. I asked them if my vending machine price was fair or not.

In my mind, I imagined that most of them would take $1.25 and figure out that 24 of these bottles would cost me $30.00, which is much more then $4.99. That shouldn’t pose much of a challenge to most of them.

One by one, they handed in their slip of paper as they left the room. Not much was discussed as they each wrote something down – and nobody asked me any questions.

So here’s what happened:

First one: I know I’m not supposed to “expect” any particular solution – but I have to be honest – this one was anticipated by me.

IMG_3306

Then I came across the next one:

I particularly liked the set up of the proportions of $:# on the side. There’s also a check on the right side of $1.25 x 24.

IMG_3304

There were various others comparing 24 bottles or one bottle in two different situations. But wait – there’s another one.

This one is pretty cool – with $5.00 you can only get 4 bottles from the vending machine but for the same cost, you can buy 24 bottles from the store.

IMG_3310

And just when I was ready to pack up and go…I noticed another one. At first glance, I have to admit I wasn’t sure I knew what he was getting at here. I talked to him the next day and he explained.

“If you buy a case of bottles at the same rate as you did in the store, then you would get a case of 6 bottles for $1.25. This is more bottles then you get for $1.25 at the vending machine.”

IMG_3305

So there you have it. A class of twenty students – each showing evidence of their thinking. They are not demonstrating their knowledge of the memorized steps needed to set up and solve a proportion. They are showing me how they can use proportional thinking to answer a question – but encouraged to do it in their own way.